За изграждане на Център за настаняване от семеен тип кметът на Белоградчик Емил Цинков купува терен на фантастичната цена от 70 000 лв., при условие че същият имот само преди половин година е бил купен, едва за 6 000лв. За строителството на центъра през 2008 год. общината получава целева субсидия от Правителството и с нея е платен аванс не фирмата изпълнител "Топ инженеринг". Сумата е 129 000 лв Срокът на строителство е 8 месеца. През пролетта на 2009 г. на обекта продължава да.има само .изкоп, наричан от жителите на Белоградчик "Цанковата дупка", общината превежда на строителя още 80 000 лв. Едва това лята е излята основната плоча (виж снимката) и обектът отново е зарязан. Интересно е и че останалата за довършването на обекта крупна суча, изразяваща се в шестцифрено число, липсва в целевата сметка на белогадчишка община.
Независимо от невероятните природни и исторически дадености на териториите на Видинска и Белоградчишка общини, животът на хората в тях става все по-тежък, западането им - все по-отчайващо. След фалита, до който доведе Видин кметът му Румен Видов, сега в подобен финансов колапс е и Белоградчик.
Да, финансовото състояние на Община Белоградчик е трагично. За първото полугодие на тази година не-разплатените разходи са достигнали космическата (за община с подобна големина) сума от над 2 милиона и сто и осемдесет хиляди лева! Това е точно двойно повече от събраните собствени приходи през цялата минала година. А спрямо събраните от кметската администрация за цялото първо полугодие на т.г. едва около 700 хиляди лева, дългът на общината е повече от три пъти. Така че кметовете на Белоградчик - Емил Цанков и на Видин - Румен Видов стават пословични в Националното сдружение на общините в Р. България заради неумението си да управляват финансите на поверените им територии.
По-рано зам.-министърът на финансите в специално писмо до кмета Емил Цанков го съветва: „Обръщаме внимание, че съществува тенденция за натрупване на просрочени задължения на общината, които към 31.08.2008 г. са в размер на 504 хляди лева. Това предполага преразглеждане на извършването на разходи и тяхното приоритетизиране, което следва да бъде съобразено с възможностите и потребностите на общината. Към същия период на миналата година (при кмета Л. Антов - бел. на автора) общината не е отчитала просрочени задължения, а в края на 2007 г. те са 144.3 хиляди лв."
Това го пише през 2008 г. тогавашният зам.-министър на финансите Кирил Ананиев. В няколкостраничното си писмо той най-добронамерено съветва Цанков: „Доброто планиране и изпълнение на собствените приходи в бюджета също е от значение за успешното финансиране на местните дейности. Данните за отчета на касовото изпълнение на Община Белоградчик към 31.08.2008 г. обаче показват голямо неизпълнение на местните приходи спрямо уточнения план за годината - едва 32%. В тази връзка се налага в бъдеще да се прави по-точен експертен анализ на постъпленията и те следва да бъдат залагани по бюджета в реален размер, за да се планират коректно и разходите... Необходимо е общинското ръководство да спазва строга финансова дисциплина и да съобразява извършваните разходи".
Забелязвате, че от избирането му за кмет през октомври, Цанков до края на 2007 г. бързо натрупва дълг от около 150 хиляди лева, следващата година прави нови още по-крупни и по-крупни задължения, за да достигнат до 30 юни 2010 г. близо 2,2 млн. лв.(колко е добавил до този момент, още не е известно)!
Така че вместо да си вземе поука от съветите на Ананиев, кметът Цанков харчи (най-често за куха показност) на воля и без особено замисляне. И затова всяка следваща година в бюджета на общината залага все по-голям .кух обем", т.е. залага разходи, които много добре знае, че е невъзможно да покрие с реално събираните приходи. Така, през тази година му се е приискало да изхарчи около 3 милиона лева от местни приходи, въпреки че реално може да събере най-много милион, милион и нещо - през миналата година администрацията му едва достига 1,1 млн. лв. Общинските съветници обаче, също както тези във Видин, без да се замислят над тази явна истина (или по някакви партийни или строго лични съображения) гласуват кметските бюджети и така ги оневиняват за лудото харчене, за което иначе би им била потърсена отговорност от прокуратурата.
Всъщност прокуратурата обаче страхува ли се, или най-малкото не желае да започне сериозно разследване на допуснати закононарушения на двамата кметове, за да няма излишни главоболия?! Тя предпочита да вдига шум с несъществуващи или някакви кокошкарски деяния на други техни колеги - например изправи пред съда предшественика на Емил Цанков - Людмил Антов, защото е разпоредил да се асфалтира път, (а не е присвоил едни оставащи от друга дейност 100 хиляди лева), но Антов бе напълно оневинен от съда; например сега преследва ружинския кмет Ванков, защото не е от управляващата партия. Поне така е до този момент.
Дали Видинската окръжна прокуратура ще откаже отново да образува наказателно преследване на хора, работещи в кметската администрация на Община Белоградчик, не знаем.