вторник, 29 март 2011 г.

Да защитим нашия град, нашите деца и интереси

"Ако е за Българско, то времето е във нас, и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме"
                                                                    В. Левски

Да защитим нашия град, нашите деца и интереси!


Скъпи съграждани,
Нека се събудим от зимния сън и да се борим за града си – този град принадлежи на нас, а не на нашите управници, които, когато бъдат избрани  забравят за народа!

Трябва да признаем, че допуснахме последните години избран от нас по един или друг начин управник да деребейства, да развихря свободно своите корекционни действия, да демонстрира своето безхаберие, безразличие и високомерие към проблемите на Белоградчик и към нас – хората, приели завинаги да останем в този град.

Най-неотложни проблеми на община ни са: безработица, ниски заплати и пенсии, нисък стандарт на живот, здравеопазване, инфраструктура, лоша администрация, мръсотията и  сметоизвозването.


Да покажем, че тук има живи хора! Че тук искаме да работим, творим, спортуваме и учим!


"Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни сили"
                                                                       В. Левски

Кои сме НИЕ : Комитет за спасение на Белоградчик

Ако се перифразира знаменития позив на бележития български писател Антон Страшимиров :
            „ Клаха народа , както и турчин не го е клал „
Към днешна дата той би изглеждал така , относно управлението на ръководството на Община Белоградчик начело с кмета Емил Евгениев Цанков.
             „ Грабят общината , както и крадец не би я грабил „

Лето 2008 - мо  -  „първа година от управлението” получени 1000 000 / един милион / лева за строеж на два центъра от семеен тип за деца лишени от родителски грижи – срок 8 месеца.



Това са центровете или поне така изглеждат през Лето 2011- то последно от управлението . Парите също ги няма!Какъв майтап или както се шегуват в Белоградчик  , „Центрове на Безгрижието”.

Лето 2008 – мо получени 36 000 /тридесет и шест хиляди / лева за ремонт покрив спортен салон на СОУ „ Христо Ботев „ гр.Белоградчик.
  
Сменени десетина платна , а парите също ги е хванала липсата.

Лето 2008-2009 – то получени 65 ооо / шестдесет и пет хиляди / лева за ремонт на черквата в с.Рабиша  , 117 000 / сто и седемнадесет хиляди / лева за ремонт на черква с.Раяновци , 121 000 / сто двадесет и една хиляди / лева за ремонт на черква с.Гранитово.
                      
                     НАПУДРЕНИ ОТ ВЪН БЕЗ СЪДЪРЖАНИЕ ОТ ВЪТРЕ

 
Парите както дошли така и са си отишли. Над 150 000 / сто и петдесет хиляди / лева вече са в нечии джоб констатираха органите на реда.
 Подобни горещи новини очаквайте и в следващи публикации.
Хората се питат вече кое е по лошо , природните бедствия или управлението на общината под ръководството на кмета Емил Цанков.

Нотариален акт за собственост на Емил Цанков в с. Праужда

Отразен подробно в областния  вестник НИЕ бр. 90 дава  отговор на редица въпроси повдигнати по горе. Малката постройка от 65.9 кв.м. и дворното място нямат нищо общо с първоначалния си вид. Законни ли са строежите , с какви средства се строи , кой го строи – това са все въпроси на които кмета не дава отговор.







В ЗАКЛЮЧЕНИЕ – за всичко това е сигнализирана Прокуратурата и органите на МВР дори и лично г-н Цветанов от граждани и общински съветници , но до сега няма отговор. Полицията в интерес на истината извършва някакви проверки прокуратурата се е самосезирала видно от публикация на в. НИЕ БР. 84 от 2008 г. , но до тук. Сигналите са пратени още в началото на годината !?.

ПРОДАЖБА НА ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

На 23.04.2008 г.Емил Евгениев Цанков, като Кмет и представляваш Община Белоградчик сключва догор за покупко-продажба с Геотехмин със седалище гр. София ул. „Люлин Планина „ № 9 представлявано от управителя Цоло Вутов на следния недвижим имот : Имот № 206046 в землището на с. Рабиша с ЕКАТЕ 61011местност „ Магурата” с площ 3 282 кв.м.В имота има построена масивна сграда, която е вече собственост на купувача по силата на друг договор от 2006 г.Договора за покупко-продажба на имат № 206046 е вписан в Службата по вписвания при РС Белоградчик №1281 на 23.04.2008 г., акт № 160, том II, пар.1018,дело № 7124. Всъщия договор се сочи , че Общината е собственик по силата на Акт за частна общинска собственост № 129/20.03.2008 г., като кмета Емил  Цанков неправилно го е актувал като частна общинска собственост, въпреки че знае, че имота попада в местноста Магурата и е защитена територия- природна забележителност съгласно чл.5 т.3 от Закона за защитените територии. За покупкопродажбата е взето решение № 57 на Общински съвет Белоградчик , може би подведен от акта за частна общинска собственост. Преди да е влязло в сила това решение незаконосъобразно е извършена покупко-продажбата. С решение № 57 от 20-06-2008 г. Административен съд Видин е отменил решението на общинскя съвет за покупко-продажбата. ВАС София потвърждава решението на Видинския съд.
Купувача на сделката – Геотехмин оод София е поискал от Районен съд Белогпадчик да прогласи нищожноста на сделката.

  И в този случай кмета Емил Цанков, като кмет на община  е извършил престъпно деяние, изразяващо се в превишаване на правата си, изразяващо се в сключване на договор за покупко-продажба на имот представляващ природна забележителност и неправилно актуван като частна общинска собственост, както и неизпълнение на служебните задължения, като от това са настъпили значителни вредни последици за Община Белоградчик – престъпление по чл.282 ал.2 от НК.


Изнесеното до тук / по т. I , II и  III  / представвлява извършени престъпления от кмета на Общината Емил Евгениев Цанков по чл. 219, ал. 4 НК във връзка с чл., 19 ал.3 и ал.1 НК – безстопанственост в особено големи размери и представляващо особено тежък случай, както и по чл.282, ал.3 НК във връзка с чл.282 ал.2 и 1 НК – за длъжностно престъпление представляващо особено тежък случай и извършено от лице което заема отговорно служебно положение и от деянието са настъпили значителни вредни последици.

НАРУШЕНИЯ ПО БЕТСТВИЯ И АВАРИИ

През 2008 год. на Община Белогродчик за предотвратяване и ликвидиране на последици от бетствия и аварии са предоставени 505.4 хил.лв. / писмо № 08.00.1364 от 01.10.2008 г.на МФ подписано от зам.мин. Кирил Ананиев/.
    След проведени обществени поръчки са сключени договори за изпълнение на различни обекти.
  Особен интерес представлява изпълнението / или по точно неизпълнението/ на част от тези обекти :
       1.Договор от 27.08.2008 г. за СМР / строително монтажни работи / с Косто Златков гр. Криводол за обект възстановителни работи на църква с.Рабиша общ. Белоградчик в размер на 54 495.81 лв. Без ДДС. Съгласно АКТ обр.19 в Общината , работата е извършена без забележки и парите са преведени на фирмата. След сигнали на граждани до МВР и Прокуратурата се оказва , че голяма част от СМР не са и почвани. Това личи и от самата сравнителна таблица изготвена от служители на администрацията по повод проверките.
       2. Договор от 05.09.2008 г. За СМР със СД „Валдо Клюнков и Сие” гр. Ботевград, с предмет „СМР за възстановяване на черква с камбанария „Св. Св. Кирил и Методий” с. Раяновци в размер на 97 541.28 лв. без ДДС и анекс от 20.11.2008 година  на стойност    4 825.47 лв. без ДДС или общо 101 562.50 лв. без ДДС. Съгласно АКТ Обр. 19 обекта е завършен и парите са преведени на фирмата, но отново строително- монтажните дейности съгласно целта на средствата и видовете СМР- та не са изпълнени.
       3. Договор от 28.04.2009 год. за СМР със СД „Валдо Клюнков и Сие” гр. Ботевград, предмет: възстановяване на черква „Св. Св. Константин и Елена” с. Гранитово, ремонт на покрив на кметство с. Пролазница и възстановяване на сграда кметство с. Крачимир, общо в размер на 153 870.99 лв. без ДДС. Съгласно Актовете Обр.19 обектите са завършени, без забележки и парите преведени на фирмата.
       4. Договор от 2008 год. за СМР на покрив на физкултурен салон при СОУ „Хр. Ботев” гр. Белоградчик на стойност 30 021.06 лв. без ДДС
       5. Договор от 2008 год. за СМР на общинска сграда с. Праужда общ. Белоградчик на стойност 18 543.60 лв. без ДДС.
 След подадени сигнали от граждани до МВР и Прокуратурата са установени редица нарушения относно изпълнението на тези договори и неизвършени СМР в особено големи количества, но въпреки това те са актувани като извършени и парите преведени на фирмите. Това личи и от самите сравнителни таблици и констативни протоколи, изготвени от общинската администрация във връзка с проверките:
-    черква с. Рабиша- СМР за над 20 000 лв. не извършени, но изплатени на фирмата- изпълнител;

 
-    черква с. Раяновци- СМР за над 60 000 лв. не са извършени, но са изплатени на фирмата- изпълнител;


 
-    черква с. Гранитово- СМР за около над 60 000 лв. не са извършени, но са изплатени на фирмата- изпълнител. Като не са спазени и предписанията от НИПК за запазване на вида и строителните материали . (автентичния покрив от каменни плочи е сменен с обикновени керемиди и т.н.);


-    възстановяване сграда- кметство с. Крачимир – СМР за около 18 000 лв. не изпълнени, но изплатени на фирмата.
-    Физкултурен салон при СОУ „Хр. Ботев” гр. Белоградчик- ремонтиран цялостно по проект „Красива България” през 2005 година, през 2008 година отново изписан ремонт на покрива за  30 021.06 лв. без ДДС , като реално са сменени само 7- 8 платна ондулин, останалите дейности са заплатени на фирмата без да бъдат извършени (видно от снимката на покрива на салона- в левия долен ъгъл, а останалите платна са сменени това лято).


 -    неподменен покрив с. Праужда. Записан и изплатен като нов във КСС / количествено стойностната сметка / на стойност над 6 000 лв.

Защо кмета на Община Белоградчик Емил Евгениев Цанков допуска изплащането на неизпълнени строително монтажни работи въпреки финансовото обезпечение за тях.

ЦЕНТРОВЕ НА БЕЗГРИЖИЕТО В ГР. БЕЛОГРАДЧИК

През 2008 год. Министерство на финансите във връзка с ПМС 33 от 26.02.2008 год. за реформиране и закриване на специализирани институции за предоставянето на социални условия за деца , предоставя целеви средства на Община Белоградчик в размер на 1 019 106 лв., в това число 1 000 000 лв. във връзка със закриването на Дома за деца лишени от родителски грижи – с. Рабиша общ.Белоградчик.
През юли същата година средствата постъпват по сметка в Общината и се провеждат обществени поръчки за построяването на два центъра за настаняване от семеен тип. Единия център е в УПИ IX-947 кв. 82 по регулационния план на Белоградчик за  настаняване с десет деца на стойност 358 130 лв. без ДДС / преписка №1011-24.10.2008 г в Регистъра на обществените поръчки./, другия е в УПИ XI кв.32 по регулационния план на града за настаняване на четиринадесет деца на стойност 409 987 лв. без ДДС/ преписка №1011-24.10.2008 г в същия регистър/., като срока за изпълнение на двата центъра е съответно седем и осем месеца от сключването на договорите.
За изграждането на центъра/за 10 деца/ в УПИ IX -947 кв.82 е избрана за изпълнител фирмата  ТОП ИНЖИНЕРИНГ АС ООД със седалище гр. Плевен , като договора е от 20.12.2008 г.. Преведени са авансово 128 927.10 лв през 2008 г. и през март 2009 г. още 85 951.40 лв. въпреки , че строителството не е започнало. За технически проект са преведени един път 16 027.20 лв и още 6868 лв. или общо 22 895.20 лв. на Деник ООД гр. Ботевград.
В момента 01.12.2010 год.въпреки поставените срокове за изпълнение / 7 мес./ тоест две години близо от сключването на договора и обезпеченото финансиране от държавата , на строителната площадка има излята само една бетонна плоча, предполагаме за първия етаж.





За изграждането на центъра / за 14 деца/ в УПИ XI кв.32 е избрана фирма ЕРАСТРОЙ ООД със седалище гр. Видин , като договора също е от 20.12.2008 г. Преведени са авансово през 2008 г. 245 992.52 лв.и допълнително през 2009 г.26 740.90 лв.За техническия проект са преведени на фирма СД-ВЛАДО КЛЮНКОВ и СИЕ 18 270 лв. и 7 830 лв. или общо 26 100 лв. В момента 01.12.2010 год.въпреки поставените срокове за изпълнение / 8 мес./ тоест две години близо от сключването на договора и обезпеченото финансиране от държавата е построена само сграда в груб строеж без покрив , прозорци и врати.

                   Защо договорите не са изпълнени съгласно обявените обществени поръчки и целта на средствата и никой не е санкциониран до сега ? Къде са останалите пари /говори се , че не са в специалната сметка , а в общата издръжка и се харчат не по предназначение ? Кой носи отговорност и какви мерки ще се предприемат ако Кмета Емил Евгениев Цанков и длъжностните лица с действие или бездействие са допуснали това ?

понеделник, 14 март 2011 г.

Емил Цанков иска да грабне чек от 1 млн. лв., за да го присвой

Първите 10 обекта с най-значимите исторически и археологически паметници у нас бяха избрани чрез електронно гласуване от 1 млн. българи. В „Чудесата на България” се класираха и Белоградчишките скали,
които ще получат 1 млн. лв. както всяко от другите девет национални съкровища.
На бляскавата церемония на 9 март в София по недоразумение символичния чек с милиона за скалите грабна белоградчишкият кмет Емил Цанков, а не изготвилото го сдружение. Затова мнозина подозират, че премиер-министърът го даде предизборно на Цанков по съпартийна линия.
Всъщност белоградчишкият кмет никога не е виждал проекта, по който ще се работи с този милион. Идеята е дело на неговия сериозен опонент – кметицата на с. Боровица Соня Димитрова.
- Започнахме работа по този проект през миналата година – разказва пред в. „НИЕ” тя. – С тази цел първо регистрирахме сдружение „Боров камък” с председател Борис Страшимиров.
Боров камък е най-голямата от белоградчишките скали и е обявен за природна забележителност в 1976 г. В неговото подножие по времето на цар Иван Асен е имало манастир, изгорен по време на турското владичество.
В 1866 година на същото място е издигната черквата ”Св. Троица”, в която и до днес се ползват запазени
средновековни каменни свещници.
Именно възстановяването на тази света обител, както и привличането на туристи към скалата от която растат боровете, дали името и на селото, са приоритетна цел на кметицата.
Запустена, потънала в гора и храсталак, благодарение на усилията й дарители помагат за почистването на терена, за оправяне на оградата и направата на дверите на църквата. Това продължава и сдружението. Събран е екип, доведени са архитекти и конструктори от Бургас, София и Видин, които изработват три свързани един с друг проекта, за осъществяването на които се разчита на кандидатстване по европейски програми.
- По наше предложение Видинската Света митрополия призна за Боровишки манастир църквата с региона й. За игумен бе назначен игуменът на Клисурския манастир архимандрит Антим – разказва Соня Димитрова.
Проектът, разделен на три подпроекта, предвижда прокарване на електрификация и водопровод от селото до манастира, който е на близо 2 км от него. Така не само ще има ток и вода в манастира, а и атрактивно осветление вечер ще огрява чудно красивата скала. Вторият подпроект предвижда ремонт, реставрация и вертикална планировка на църквата „Св. Троица”. А третият цели възстановяване на старото килийно и класно училище в района на манастира и преустройството му в комплекс за духовно-културни и социални дейности.
- Ходих за съдействие къде ли не – споделя амбициозната боровишка кметица. – След неколкократни срещи с тогавашния министър Божидар Димитров, той ми обеща по-бързо финансиране от това поевропейските програми. В същото време кметът на Белоградчик е искал правителството да финансира проект за екопътека и някакъв туристически център.
Да, обаче когато националното гласуване определя Белоградчишките скали за „Чудо на България”,
Емил Цанков не разполага с никакъв готов проект, каквото е изискването за бързо финансиране. И добре че в правителствените канцеларии е проектът за Боровица. Когато обаче министър-председателят връчва чека, Емил Цанков се спуска и го грабва.
- Това е проект не на Цанков, а на Боровица – категорична е Соня Димитрова. – От този милион той не е спечелил и стотинка! Неговото действие е не уважение към тези, които почти една година работят по този проект. Емилцанковото „участие” бе само да спъва работата. Когато трябваше да се даде от ОбС линия за прокарване на комуникациите под общинския път, Цанков вместо да ни подкрепи, се изказа, че „това сдружение е с неясно минало” и че „никой не знае дали ще се финансира този проект”. Трябваше лично архимандрит Антим да пледира пред ОбС за положително решение.
Но сега Цанков си приписва всичко, снима се с чека и го размахва наляво и надясно!
Емил Цанков и неговата администрация обаче не са и виждали проекта. Той е в сдружението и от него
са категорични, че няма да му го дадат, за да го развали. Още повече хората се страхуват, че ще се получи същото, както с всички проекти за възстановяване на църкви, минали през неговата администрация – изплатени са огромни суми без да е изпълнена никаква работа. Соня Димитрова е категорична, че този милион трябва да отиде не в сметката на общината, която дължи милиони левове на своите кредитори, а директно във Видинска митрополия и харченето на парите да се контролира от областния управител.
Мирослав Петров в.НИЕ  14-16 март брой 20 2011г.