неделя, 19 декември 2010 г.

В Белоградчик центърът за обслужването на гражданите обслужва интересите на кмета

Елена Нешева пази бележките, 
удостоверява­щи, 
че жалбата и молбата й са приети
в общин­ската администрация на Белоградчик.

Искам чрез вестник „НИЕ” да дам широка гласност на стореното към мен от кмета на Белоградчик Емил Цанков. Още когато беше кмет в първия си мандат, месец преди да го из­хвърли жандар­мерията, подадох жалба до него. Тя бе заведена в книгата със съ­ответния входящ номер. Но след като му е преда­дена, се оказа, че е изчезнала по пътя за техниче­ската служба.
Процедурата е следната: след като жалбата се приеме и входи в Информаци­онния център за обслужване на гражданите, тя трябва да се сканира и да се запише в програмата на компютъ­ра. След това документът се носи на кмета и той го резолира към съответната служба от администраци­ята си.
Практиката обаче е документите от пощата първо да отиват при кме­та, а той преценява кои да даде на центъра и де­ловодството. Хора от ад­министрацията твърдят, че жалбите не се скани­рат. Така центърът за об­служването на граждани­те обслужва интересите на кмета.
При сегашния му мандат входих две писма: Молба за спонсорство за издаване на книгата ми и Жалба във връзка с раз­рушаване на къщата ми.
Молбата е предаде­на на главния счетоводи­тел, който ми отговаря: „Пари няма!". Жалбата е входена в компютъра, но след това изчезва - не е предадена от кмета в техническа служба. А кой не е предал? Ами който парафира - кметът Емил Цанков! След много настоява­ния комисия с началник на техническия контрол в общината Вътов, юристката и техничката дойде да провери изнесеното в жалбата ми. Издали са констативен протокол, в който пише, че етажът ми е необитаем, но не са по­сочени причините да не се живее там, а това е, защото умишлено е раз­рушен от ортаците, за да си прокарат парно и кана­лизация. И от спуканите тръби течове са разру­шили стените. Но вмес­то, както изисква закона (ЗУШ), кметът да разпо­реди разрушаване на незаконното строителство - т.е. на прокараното пар­но, той си измива ръцете и ме праща да уреждам проблемите си в съда.
Заради незаконно прокарания кюнец не само
са засегнати ел.кабелите, но и запушването
на дупката около него с хартии създава реална
опасност от пожар.
От РДНСК ми посочи­ха, че вместо кметът да ме праща на съд, трябва да изпълни чл. 195, ал. 5 и ал. 6 от ЗУТ. Там изрич­но е казано: „ал. 5. Кметът на общината може да за­дължи със заповед соб­ствениците на обекти по ал. 1 да премахнат, прео­бразуват или ремонтират неподходящи по местона­хождение, разположение, вид и материали огради, гаражи, второстепенни, селскостопански и вре­менни постройки, септич­ни ями, канализационни съоръжения, насажде­ния, както и да извършат необходимите работи в интерес на сигурността, безопасността на движе­нието, здравеопазването, хигиената, естетиката, чистотата и спокойствие­то на гражданите"; "ал.6. 

 Кметът на общината из­дава заповед за премах­ване на строежи, които поради естествено износ­ване или други обстоя­телства са станали опас­ни за здравето и живота на гражданите, негодни са за използване, застра­шени са от самосрутване, създават условия за възникване на пожар или са вредни в санитарно-хигиенно отношение и не могат да се поправят или заздравят".
Държа кметът Цанков да изпълни своите задъл­жения, като разпореди да се разрушат незаконното строителство на парно отопление и канализация. Не трябва да забравя, че сме го избрали, за да из­пълнява задълженията си, а не само да се голе­мее.

Елена Нешева Христова

Няма коментари:

Публикуване на коментар